Miesięczne archiwum: Październik 2011

Sprawdzenie poziomu oleju

Do podstawowych czynności eksploatacyjnych, na które powinniśmy zwracać uwagę, szczególnie przed dalszymi wyprawami, ale oczywiście nie tylko, jest kontrola poziomu oleju. Jest to bardzo istotna sprawa, ponieważ olej przepływa przez cały silnik, i bez niego silnik nie będzie poprawnie pracował, co doprowadzi do zatarcia silnika. Aby sprawdzić ile oleju jest w naszym aucie, musimy znaleźć pod maską wskaźnik oleju. Nie sposób go nie go nie zauważyć. Gdy znajdziemy tenże wskaźnik, to należy wyjąć go z układu i dobrze wytrzeć końcówkę wskaźnika z pozostałości oleju. Wytartą, wyczyszczoną końcówkę umieszczamy z powrotem do układu. Po chwili ponownie wyciągamy wskaźnik i sprawdzamy poziom oleju. Końcówka wskaźnika ma na powierzchni kratki, które pokazują prawidłowy poziom oleju. W przypadku nadmiaru, bądź niedoboru oleju, musimy uzupełnić braki, bądź pozbyć się nadmiaru. Pamiętajmy o wlewaniu sprawdzonego oleju, gdyż zapewni to prawidłowe funkcjonowanie naszego silnika teraz i w przyszłości.

Wymiana koła

W poprzednim artykule przedstawiałem proces przygotowania do wymiany koła. Gdy posiadamy odpowiedni ubiór, samochód jest w bezpiecznym miejscu, umieszczony jest na drodze trójkąt, to możemy zacząć do zdejmowania koła. Najpierw za pomocą klucza, krzyżaka odkręcamy śruby mocujące koła. Czasami przed odkręceniem trzeba zdjąć kołpaki. Róbmy to delikatnie, ponieważ łatwo je uszkodzić, a niestety ciężko zdjąć. Następnie bierzemy lewarek – podnośnik i ustawiamy w miejscu do tego wyznaczonym, najczęściej niedaleko nadkola, na progu. Po podniesieniu samochodu, zapewniającym swobodne obracanie koła, możemy zdjąć koło. W naszym aucie powinniśmy wozić koło zapasowe – dojazdówkę. Montujemy więc to koło, wkręcamy ręcznie śruby, a następnie obniżamy lewarek, tak aby samochód dotykał kołem podłoża. Wyjmujemy lewarek spod auta i za pomocą klucza dokręcamy koła na stałe. Koło dojazdowe pozwala na powrót do domu. Po powrocie musimy udać się po nowe koło. Koło dojazdowe jest chudsze niż zwykłe i zazwyczaj odróżnia się od trzech pozostałych.

Podstawowe porady motoryzacyjne

Posiadacze własnych samochodów, z pewnością zetknęli się z problemem wymiany koła, czy sprawdzenia poziomu oleju. Są to podstawowe czynności techniczne, należące do obsługi technicznej naszych pojazdów. W samochodzie, którego gwarancja upłynęła, te czynności wykonujemy sami, bądź jedziemy do najbliższego warsztatu samochodowego. Koło musimy wymienić w przypadku złapania przysłowiowej „ gumy” a więc, gdy nasza opona zostanie przebita przez czynnik zewnętrzny, napotkany na drodze ( gwóźdź, potłuczone szkło ). Jeżeli zajdzie to podczas jazdy, to musimy się niezwłocznie zatrzymać, zjeżdżając na najbliższy parking, bądź na pobocze. Po zatrzymaniu pojazdu, ustawiamy trójkąt na drodze w odległości 100 metrów od samochodu, w celu ostrzeżenia przed niebezpieczeństwem na drodze. Powinniśmy także założyć odblaskową, specjalną kamizelkę, abyśmy byli jak najlepiej widoczni na drodze. Po wykonaniu tych obowiązkowych czynności, musimy zacząć demontaż koła. Po montażu koła, zabieramy trójkąt i wracamy do jazdy, a przebitą oponę odwozimy do wulkanizatora.

Sprowadzenie auta z zagranicy

Jeśli chodzi o zakup pojazdu za granicą, to w ostatnich latach, wśród Polaków jest to bardzo popularna metoda. Powodów takiej sytuacji jest wiele. Po pierwsze, to samochody w Niemczech mogą być nieco tańsze. Auta w Niemczech jeżdżą po zdecydowanie lepszych drogach, co jest plusem, ponieważ zawieszenia i elementy podwozia samochodów z zagranicy są w większości przypadków dużo lepsze, niż te same roczniki jeżdżące po naszych, często wyboistych, polskich drogach. Można wpaść na pomysł, aby znaleźć za zachodnią granicą auto powypadkowe. Kupując taki samochód, nie zapłacimy za wiele, a w Polsce możemy zacząć go naprawiać. Przy zakupach aut za granicą, musimy pamiętać, że po sprowadzeniu spotkają nas dodatkowe koszty związane z opłatą za zarejestrowanie, opłatą za przegląd. Jeśli znajdziemy samochód dla nas w Wielkiej Brytanii, to pojawiają się kolejne koszty, związane ze zmianą miejsca kierownicy z prawej na lewą stronę. Jest to dość spory koszt, rzędu kilku tysięcy. Jak widać, kupno auta za granicą ma swoje zalety, ale i wady.

Jakie auto kupić?

Każdy kto kiedyś kupował samochód, czy to dla siebie, czy to dla kogoś innego, z pewnością wie jak trudny i odpowiedzialny jest to wybór. Najpierw trzeba ocenić swój budżet do możliwości. Na rynku ciężko będzie nam znaleźć nowy samochód o cenie mniejszej niż minimum, a więc około 30 tysięcy złotych. Jeśli chcemy kupić nowe auto z salonu, to powinniśmy szukać takiej marki, aby nie był to najtańszy nowy samochód, gdyż nie o to przecież chodzi. Najtańsze nowe auta, to przeważnie mało komfortowe, mało wyposażone, a przede wszystkim o mało odpornej, krótkowiecznej karoserii. Musimy wiedzieć, że z niską ceną może wiązać się stosowanie przez fabrykę materiałów drugiej kategorii. Jeśli więc nasz budżet starcza na zakup nowego auta z tej najniższej półki cenowej, to warto dobrze się zastanowić przed kupnem, gdyż za te spore pieniądze możemy znaleźć naprawdę niezły samochód kilkuletni o lepszej renomie, komforcie i wytrzymałości. Obecnie na rynku motoryzacyjnym mamy wiele aut kilku, kilkudziesięcioletnich, w bardzo dobrym stanie technicznym i wizualnym.

Samochody w dzisiejszych czasach

W dzisiejszych czasach, samochód to wręcz niezbędny środek transportu. My, ludzie dużo i często podróżujemy, przemieszczamy się w swoim życiu. Mieszkając w miastach, auto potrzebne są nam szczególnie do poruszania się po mieście, wyjazdów na zakupy, do bliskich. Mieszkańcy wiosek jeszcze bardziej potrzebują samochody, gdyż nie mają bliskiego dostępu do sklepów. Pokonują więc większe odległości, od mieszkańców miast. Ponadto, coraz więcej ludzi robi się wygodnych i zamiast korzystać z kolei, autobusów, wolą własnym samochodem wybrać się na wakacje. Zaoszczędza to czas, który tracimy na dojazd do dworca, czekanie na odjazd. Podróż pociągiem, autobusem to na pewno ,mniejszy komfort. Jedziemy nie dość, że dłużej, to jeszcze podróżujemy często w niskiej klasy środkach transportu. Wybór samochodu, jako główny środek transportu dla rodzin ma swoje zalety, ale także i wady. Jeżdżąc wyłącznie samochodami, pozbawiamy się w pewnym zakresie kontaktu z innymi, ciekawymi ludźmi podróżującymi pociągami, autokarami.

Volkswagen

Volkswagen to niemiecki koncern, produkujący samochody. Koncern powstał 17 stycznia 1934 roku. Pierwszym modelem Volkswagena, wypuszczonym z linii produkcyjnej był słynny Garbus. Miał to być samochód typowo rodzinny. I swoje zadanie jak najbardziej spełniał. Do dziś na drogach możemy spotkać Volkswageny Garbusy. Pierwszy model Volkswagena był produkowany nie tylko w Niemczech. Produkcja miała także miejsce w Meksyku. W Niemczech produkcja odbywała się w dwóch miastach : Wolfsburgu i w Emden. Z chwilą zakończenia sprzedaży Garbusów, na rynku pojawił się nowy model Volkswagena. Był to Volkswagen Golf. Pojazd ten, zdaniem fachowców, był bardziej praktyczny od poprzednika, szczególnie z powodu praktycznego bagażnika, w stylu hatchback. Jest to bagażnik z klapą otwieraną wspólnie z szybą. Zapewnia to dużo miejsca w bagażniku. Obecnie, koncern Volkswagen ma w swojej ofercie wiele modeli. Obok pojazdów osobowych, możemy dostać samochody dostawcze. Najpopularniejsze modele Volkswagena, to : Passat, Golf, Polo, Touran, Tiguan, Transporter.

Nowe auta

Kupując samochód, mamy do wyboru dwie opcje. Albo decydujemy się na zakup nowego samochodu, prosto z salonu, lub szukamy używanego w komisach, lub w ogłoszeniach. Nowe auto z salonu jest droższe od używanych i nie każdy może sobie na taki komfort pozwolić. Kupując nowy pojazd, mamy pewność, że auto ma zerowy przebieg i nie był wcześniej eksploatowany. To my jesteśmy jego pierwszymi właścicielami. Producenci dodatkowo udzielają na nowo zakupione auto kilkuletnią gwarancję. Zwalnia nas ona z samodzielnego szukania warsztatu w przypadku awarii, gdyż wszelkie usterki są w okresie gwarancji naprawiane w serwisie wyznaczonym przez salon, w którym zakupiliśmy nasz pojazd. Gwarancja, to zapewnienie przez producenta określonego czasu, w którym elementy samochodu powinny pracować bezpiecznie. Jeśli w tym czasie coś niepożądanego zacznie dziać się z naszym pojazdem, to naprawa musi być wykonywana w serwisie. Jeśli czas gwarancji nie minął, a postanowimy wykonać naprawę w innym warsztacie, wówczas nasza gwarancja przestaje być ważna.

Żużel

Żużel to sport zespołowy, polegający na jeździe czterech żużlowców na motorach ruchem okrężnym, wyłącznie w lewo. W jednym wyścigu bierze udział czterech żużlowców ( bywa, że więcej, ale sporadycznie), którzy rywalizują o zwycięstwo podczas czterech okrążeń. Start jest wspólny z tego samego miejsca na torze. Zawodnicy podjeżdżają pod taśmę startowa i sędzia zawodów w pewnym momencie podnosi taśmę, co jest znakiem do walki. Zawodnicy podczas wyścigu muszą pamiętać o zachowaniu uczciwej jazdy. Wszelkie próby zajeżdżania rywalowi drogi, próby wywrócenia przeciwnika są pilnowane przez sędziego zawodów i surowo karane. Motor żużlowy jest tak skonstruowany, że może skręcać jedynie w lewo. Najpopularniejsze silniki motocykli żużlowych, na których startują żużlowcy w zawodach, to silniki firmy Jawa, oraz GM. W światku żużlowym istnieją tunerzy, którzy potrafią wyciągnąć z silnika jak największą moc, pozwalającą na zwycięstwa w wyścigach. W języku żużlowym, wyścig nazywamy biegiem. W meczu żużlowym rozgrywanych jest 15 biegów.

Skrzynia biegów

W samochodach istotnym elementem mechanicznym jest skrzynia biegów. Odpowiada ona za redukcję przełożeń, które pozwolą na rozwinięcie większych prędkości. W skład skrzyni biegów wchodzą wałki sprzęgłowe, koła zębate o różnych wielkościach. Najczęściej jest stosowany trzypałkowy układ skrzynek biegów., w którym występują: wałek napędzający – sprzęgłowy, i napędzany – główny. Te dwa wałki są współosiowe. Trzeci z wałków, to wałek pośredni. Jest on umieszczony równolegle do dwóch pozostałych wałków. Zasada działania skrzyni biegów polega na odpowiednim ułożeniu względem siebie kół zębatych, które są umieszczone na wałkach sprzęgłowych. Ułożenia decydują o biegu, jaki jest włączany za pomocą widełek i pierścienia. Taka zasada działania obowiązuje w przypadku sprzęgła zębatego. Na rynku motoryzacyjnym spotkamy pojazdy wyposażone w pięciostopniową skrzynię biegową, ale także i w sześciostopniową skrzynię biegów. Zupełnie innym rodzajem skrzyń, jest automatyczna skrzynia biegów. Do zmiany przełożenia nie potrzebujemy wciskać sprzęgła. Mechanizm sam ustala moment zmiany biegu.